Mayo Bikini 2021

TÜRKİYE’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 PLAJ

Yaz demek; deniz, kum, güneş, tatil demek. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz de plajları ve adeta cenneti andıran koylarıyla insanı kendine çekiyor desek yanılmaz.

1 – Ölüdeniz Plajı / Fethiye

Dillere destan güzelliği ile Ölüdeniz Plajı, Muğla’nın Fethiye ilçesine 11 km mesafede konumlanan Ölüdeniz’de yer alıyor. Ölüdeniz; Babadağ, Kelebekler Vadisi ve Belcekız Plajı ile dünya çapında bir üne sahip. Sadece bu kadar da değil, Ölüdeniz Plajı 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmişti aynı zamanda. Hem yerli hem de yabancı turistlerin çok sevdiği Ölüdeniz Plajı, mavi bayraklı bir denize sahip. Burayı Avrupalılar ‘Blue Lagoon’ olarak adlandırıyor ve plaj, tertemiz kumsalıyla ön plana çıkıyor. Plaj alanında Akdeniz güneşinin tadını sonuna kadar çıkarabileceğiniz Ölüdeniz tatilinizde aynı zamanda yat turlarına ve tüplü dalış turlarına katılabilir, Babadağ’da yamaç paraşütü yapabilir ve beldede unutulmaz bir yaz tatili geçirebilirsiniz. 

2 – İztuzu Plajı / Dalyan

İztuzu, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan’da yer alıyor. 2008 yılında The Times tarafından ‘Avrupa’nın en iyi açık alanı’ ilan ilen edilmiş olan İztuzu yaklaşık 4.5 km’lik uzunluğu ile özel bir yer. Özel diyoruz çünkü hem deniz suyu hem tatlı suyun arasında kalmış olması hem de deniz kaplumbağalarının üreme alanı olması burayı özel bir yer yapıyor. Dünyada doğallığını korumayı başarabilen ikinci plaj olma ödülüne sahip olan İztuzu, yine dünyada eşine az rastlanır yerlerden de biri. Caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı yer olan bu plaj alanı kaplumbağaları rahatsız etmemek için 20.00 – 08.00 arası kapalı, diğer saatlerde halka açık.

3 – Kaputaş Plajı / Kalkan

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan’da konumlanan Kaputaş Plajı, tam olarak Kaş ve Kalkan arasında yer alıyor. Kalkan’a 7 km mesafede yer alan Kaputaş, Akdeniz’in muazzam güzelliğe sahip plajlarından sadece biri. Kaputaş’ın plaj alanı kum ve çakıl karışımıyla, denizi ise turkuaz rengiyle dikkat çekiyor. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı, tertemiz denizinde yüzdüğü, yakıcı güneşinde bronzlaştığı plajı ziyaret ederseniz yiyecek ve içecek bir şeyler almayı da sakın unutmayın. Çünkü etrafta bir büfe bulunmuyor. Ayrıca, Kaş ya da Kalkan ziyaretiniz esnasında buraya uğramayı ve bol bol fotoğraf çektirmeyi sakın unutmayın.

4 – Patara Plajı / Kaş

Ev sahipliği yaptığı kum tepeleri ve antik kenti ile Akdeniz’in en uzun plajlarından biri Patara. Denizinin temizliği, kumsalının güzelliği ile Apollon Tapınağı’nın yanı başındaki bu harika plajın tadını çıkabilirsiniz. Aziz Nikolas’ın gerçek memleketi olduğu söylenen Patara aynı zamanda 2020’ye de adını vermiş ve ‘2020 Patara Yılı’ olarak seçilmiş. Tıpkı İztuzu Plajı gibi Patara Plajı da deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olduğu için koruma altında bulunuyor. 

5 – Kleopatra Plajı / Alanya

Kleopatra Plajı, Antalya’nın en sevilen ilçelerinden biri olan Alanya’da yer alıyor. Alanya’ya girişte tarihi yarımada da yer alan Alanya Kalesi’nin batısında konumlanıyor. Antik Mısır’ın kraliçesi Kleopatra’dan adını alan plaja dair anlatılan efsaneye göre, bir zamanlar Kleopatra ve Roma İmparatoru Antonius bu kumsalda birlikte yüzerlermiş. Kumsalın tarihi yarımadaya doğru uzanan ve iri taşlardan oluşan küçük koyu Kleopatra adıyla anılıyor. Yaklaşık 2 km uzunluğa sahip olan Kleopatra Plajı’nın en bilinen özelliği deniz suyunun berraklığı ve temizliği, kumlarının altın sarısı rengi. Plaj halkın kullanımına açık ve ücretsiz olup, şezlong ve şemsiyeler ücretli olarak sunuluyor. 

6 – Kadırga Koyu Plajı / Assos

Sadece ülkemizin değil dünyanın da en nadide bölgelerinden biri olan Kazdağları’nın eteklerinde yer alıyor Kadırga Koyu. Sahili küçük çakıl taşlarından oluşan Kadırga Koyu’nun denizi de bir o kadar temiz ve berrak. Ayrıca kuzey Ege’de yer almasıyla suyunun sıcaklığı diğer bölgelere göre oldukça düşük diyebiliriz. Huzur dolu ortamının yanı sıra Kadırga Koyu’nu sadece denizinin serinliği ve plajının güzelliği için tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Kadırga Koyu’nda geçireceğiniz tatil boyunca Kazdağları’ndan etrafa yayılan bol oksijenli havayı her içinize çektiğinizde bedeninizin yenilendiğini hissedeceksiniz. Kadırga Koyu’na gelmişken Assos Antik Kenti’ni ve Behramkale Köyü’nü mutlaka keşfetmeli, Assos Antik Liman’da deniz mahsullerinin tadına bakmalısınız. 

7 – Phaselis Plajı / Tekiova

Ülkemizin antik plaj alanlarından biri de Antalya’da yer alan Phaselis Antik Kenti’nin hemen önündeki sahil. Dünyaca ünlü Phaselis Plajı, Antalya’ya bağlı Kemer ilçesi ile Tekirova arasındaki bölgede konumlanıyor. Bir tarafı yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı olan bu alanda, denizin güzelliği ve temizliği yüzmeye değer, plajı ise görülmeye değer. Bu plaja geldiğinizde denizin ve sahilin tadını çıkardıktan sonra antik kent Phaselis’i de keşfedebilirsiniz. Burada özellikle eski ve antik liman kalıntıları arasında yüzmek oldukça keyifli ve paha biçilemez bir deneyim.

8 – Kızkalesi Plajı / Mersin

Akdeniz’in incisi Mersin’in en ünlü ve en bilinen tatil beldelerinden biri Kızkalesi. Bir tarafı tarih bir tarafı yemyeşil doğa ve masmavi bir deniz. Denizinin ve kumsalının temizliği ile bilinen Kızkalesi Plajı mavi bayrak ile ödüllendirilmiş. Kızkalesi’nin ünü sadece sahilinin ve denizinin güzelliğinden değil eşsiz manzarasından da geliyor. Kızkalesi Plajı, sahilin en solunda bulunan Liman Kalesi ile başlar ve Silifke istikametine doğru devam eder. Denizinin girişi o kadar sığdır ki küçük çocuklar burada ebeveynleriyle birlikte güvenle denize girebilir. Kızkalesi pazartesileri hariç her gün halkın ziyaretine açık. Eğer kalenin içini merak ederseniz kaleyi gezebilir ve mozaikleri de görebilirsiniz.

9 – Kabak Koyu / Fethiye

Kabak Koyu’na ulaşım aslında çok kolay. Muğla’nın doğal güzellikleriyle öne çıkan Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz’i geçiyorsunuz ve karşınıza Faralya Köyü geliyor. Faralya Köyü’nü de geçtikten sonra kaşınıza Kelebekler Vadisi çıkıyor. Burayı da geçip biraz daha ilerlerseniz, eşsiz manzarasıyla birlikte Kabak Koyu tam önünüzde beliriveriyor. Burası antik yürüyüş yolu olan Likya Yolu’nun da en sevilen duraklarından biri. Yürüyüşçüler burada bazen yüzme molası veriyor bazen de kamp yaparak geceyi geçirebiliyor. Yıl içerisinde hem yaz hem de bahar aylarında meraklıları tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Sizler de eğer buraya yolunuz düşerse Kabak Vadisi’nde uzun yürüyüşler yapabilir, tertemiz denizinde serinleyebilir ya da bölgedeki tesislerde konaklama yaparak huzuru iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. 

10 – Gizli Liman / Gökçeada

Ülkemizin en batı ucu olan Gökçeada’nın upuzun sahillerinden biri Gizli Liman. Tıpkı adı gibi adanın en batı ucunda gizlenmiş olan bu sahil Gökçeada’nın hareketli merkezine yaklaşık 25 km mesafede yer alıyor. Halkının yaşadığı merkeze ve turistlerin konaklama yaptığı otellere birkaç kilometre uzaklıkta olması buranın yaz sezonunda bile sakin kalmasını sağlıyor. Gizli Liman Koyu, kumluk ve upuzun sahiliyle ada genelinde gün boyu denize girip güneşlenebileceğiniz, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden biri. Burada dilerseniz kamp yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir