Mayo Bikini 2021

Tatile Hazırlık: Mayo ve Bikini Alışverişi

Yaz için tatil planlarımız netleşiyor, yaz alışverişi hazırlıkları başlıyor. Tatilde giyeceğimiz rengârenk mayolar, bikiniler satın almaya can atıyoruz. Yaz alışverişinin çoğumuz için en zor olan tarafıysa mayo ve bikini alışverişi. İçinde rahat hissettiğimiz mayo ve bikiniler bulmak bazen zor olabiliyor. Üstelik deneyip beğendiğimiz mayo veya bikinilerin suyla ve güneşle temas ettiğinde, koca bir yaz tatilinin ardından ne hale geleceklerini kestiremeyebiliyoruz.

Hem rahatça hareket etmemizi sağlayacak hem de şeklini ve rengini kaybetmeyecek kaliteli bikini ve mayo modelleri bulmanın bazı püf noktaları var. Ancak ürün kalitesine değinmeden önce “Tek parça mayo mu, bikini mi?” ikilemini ele alalım.

Mayo mu Bikini mi?

Plaj giyim alışverişi yaparken kimi insan ne alacağına daha başlamadan karar vermiştir. Yıllarca bikiniden şaşmayanlar olduğu gibi, mayosundan vazgeçmeyenler de vardır. Ancak bazılarımız için bu tercih bu kadar kolay olamayabiliyor.

Özgürce giyinebilmek, başkalarının düşüncelerini umursamadan vücudunu gösterebilmek güçlü olmakla ilişkilendiriliyor genellikle. Vücutlarını saklamak isteyenlerin başkalarının düşüncelerini fazla umursadıklarına ve bu yüzden o kadar güçlü olmadıklarına dair bir algı var toplumda. Hâlbuki olay yalnızca vücudunu korkmadan ve utanmadan gösterebilme cesaretiyle sınırlı değil, kendini en rahat ve mutlu hissettiğin ortamı bulabilmeyle de ilgili.

Kendine güveni yüksek ve güzel vücutlu insanlar bikini giyerler, kilolarından şikâyetçi insanlar mayo giyerler gibi genellemelere takılmak hepimiz için hem çok yorucu hem de çok yanıltıcı. Aslına bakarsanız bikini giymenin norm olduğunu düşünmek yalnızca tatilde ne giyeceğimizi etkilemiyor. Tatilden önce “ideal bikini vücuduna” ulaşabilmek için her yerde acil eylem planı niteliğinde bikini diyetleri görüyoruz. Tek parça mayoların yalnızca belli bir yaş grubunda veya belli bir vücut şekline sahip insanlar tarafından giyileceği varsayımını aşmak çoğumuzu rahatlatacak bir adım aslında. Önemli olan kendimizi herhangi bir şeyi giymek zorunda hissetmemek ve üstümüzü başımızı çekiştirmeden, kendimizi kötü hissetmeden muhteşem bir tatil geçirmemizi sağlayacak mayoyu veya bikiniyi bulabilmek. İster bikini giymeyi tercih edin ister mayo, önemli olan tercihinizi başkalarına açıklamak zorunda olduğunuzu hissetmeden keyifli bir tatil geçirebilmek.

Mayo ve Bikini Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mayo mu, bikini mi?” ikilemini atlattığımızı varsayalım ve gelelim alışverişte dikkat etmemiz gereken noktalara. Öncelikle satın aldığımız mayo ve bikinilere “Bir yaz giyer sonra çöpe atarım, mantığıyla yaklaşmamak gerekiyor. Bu yaklaşım hem uzun vadede daha çok para harcamanıza sebep oluyor hem de hızlı tüketime dayalı moda yaklaşımını desteklediği için mayo ve bikini gibi ürünlerin maliyetini de uzun vadede arttırıyor. O yüzden biraz daha kaliteli ve pahalı ürünler alarak, bu ürünleri daha uzun yıllar kullanma fikrine alışmakta fayda var.

Alacağımız mayo ve bikininin etiketlerini de etraflıca okumamız gerekiyor. Hangi materyalin kullanıldığını, ürünün nerede üretildiğini ve tavsiye edilen yıkama talimatlarını satın almadan önce öğrenmeliyiz. Naylon karışımlı kumaşlar çok yüzen, hareketli tatilciler için ideal. Ancak %100 naylon kumaşlar boyayı tutmadığı için erken solar, bu yüzden başka kumaşlarla karışımlı olduğundan emin olun. Likya içeriği olan ürünler üzerinize daha iyi oturur ancak uzun süre giydiğinizde rahatsız edebilir. Polyesterle karıştırıldığında suyu emdiği için suda ağırlaşabilir ve geç kurur. Spandeks kullanılan ürünler vücudunuza çok daha iyi oturur ve genellikle profesyonel sporcular tarafından tercih edilir. Bu tür püf noktalarına dikkat ederek size ve hayat tarzınıza en uygun mayoyu veya bikiniyi satın alarak tatilin keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

Plaj Giyimi Neden Pahalı?

Her yaz alışverişinde yeniden fark ettiğimiz bir şey varsa o da mayo ve bikini gibi plaj giyim ürünlerinin ne kadar pahalı olduğu. Suya ve klora dayanıklı, esnekliğini kaybetmeyen, suda ağırlaşmayan ve çabuk kuruyan özel materyaller kullanıldığı için plaj ürünleri maalesef pahalı oluyor. Piyasada çok ucuza rengârenk mayolar ve bikiniler bulmak mümkün, ama fiyatlar arasında dağlar kadar fark olduğunda aklımıza kaliteyle ilgili sorular geliyor doğal olarak. Bu durumda alışveriş yaparken çok daha dikkatli olmamız gerekiyor ki o kadar para vererek satın aldığımız mayolarımız, bikinilerimiz yaz tatilinin sonunu bile çıkaramadan çöp kutusunu boylamasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir